RUMENKA ONLINE
Cenjeni sugrađani,
“RUMENKA ONLINE“ - je idealno mesto za Vaše online druženje, sa rumenčanima iz
matice i rasejanja. Pridružite nam se, i oplemanite ovaj virtuelni kutak
svojim tekstovima i fotografijama. Drugim rečima, popularišite Rumenku
i ujedno se na jedan lep i civilizovan način družite sa sugrđanima, razmenjujući
korisne informacije, znanje, uspomene, dogodovštine i još mnogo toga...
Dakle, na Vama samima je izbor dali ćete uzeti aktivnog učešća u radu
našeg portala, ili pak ne.
Da bi ste pristupili ostalim sadržajima, voljom WebMastera morate biti
registrovani i ulogovani. Registracija je besplatna, i ne boli. Surprised
Svima koji nam se pridruže želim dobrodošlicu. Onima koji ovde odustanu
i krenu drugde, želim mnogo sreće nimalo ih ne osuđujući, jer bih možda i sam
na njihovom mestu isto postupio. Ako se kasnije predomislite i vratite, dobro došli.

Eric Clapton 397439

Kontakt adresa: rumenka_online@yahoo.com

Join the forum, it's quick and easy

RUMENKA ONLINE
Cenjeni sugrađani,
“RUMENKA ONLINE“ - je idealno mesto za Vaše online druženje, sa rumenčanima iz
matice i rasejanja. Pridružite nam se, i oplemanite ovaj virtuelni kutak
svojim tekstovima i fotografijama. Drugim rečima, popularišite Rumenku
i ujedno se na jedan lep i civilizovan način družite sa sugrđanima, razmenjujući
korisne informacije, znanje, uspomene, dogodovštine i još mnogo toga...
Dakle, na Vama samima je izbor dali ćete uzeti aktivnog učešća u radu
našeg portala, ili pak ne.
Da bi ste pristupili ostalim sadržajima, voljom WebMastera morate biti
registrovani i ulogovani. Registracija je besplatna, i ne boli. Surprised
Svima koji nam se pridruže želim dobrodošlicu. Onima koji ovde odustanu
i krenu drugde, želim mnogo sreće nimalo ih ne osuđujući, jer bih možda i sam
na njihovom mestu isto postupio. Ako se kasnije predomislite i vratite, dobro došli.

Eric Clapton 397439

Kontakt adresa: rumenka_online@yahoo.com
RUMENKA ONLINE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Eric Clapton

Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1Eric Clapton Empty Eric Clapton Ned Apr 19, 2009 10:13 am

WebMaster


Webmaster
Webmaster

Eric Clapton 85005936

"Na prvom koncertu smo brzo ispucali sav uvežbani repertoar, pa smo bili primorani da improvizujemo do iznemoglosti". Improvizacija je ubrzo postala zaštitni znak grupe Cream, najboljeg rock trija u istoriji rock muzike.

Na pitanje koju vrstu muzike svira Eric Clapton odgovor ne može biti jednoznačan. Ovaj "spororuki" genije se oprobao u nekoliko stilova od kojih se najviše istakao u rocku i bluesu. Inače, nadimak spororuki (slowhand) je dobio po svojim solažama koje su najčešće sporijeg tempa.

Eric Clapton 55610027

30.3.1945. u Ripleju (Engleska) rođen je legendarni gitarista Eric (Patrick) Clapton. Pravac za koji će se ovaj muzičar opredeliti naslućivan je već u njegovim prvim susretima sa muzikom. Eric je na svakoj ploči koje bi se dokopao ispisivao: "Rock'n'Roll vuče korene iz bluesa". I već sa 17 godina Clapton počinje ozbiljnije da se bavi muzikom i kreće da se predstavlja javnosti. Prvi bend u kojem se "spororuki" pojavio bio je sastav "Roosters", da bi već sledeći korak bio prelazak u poznate Yarbirdse.

Blues čistunac

Eric Clapton 69823089

Posle 2 godine Eric rešava da napusti bend. "Postajao sam blues čistunac i stvarno sam radio sa Yarbirdsima da bih ispekao zanat, a uz to našao način da zarađujem kroz muziku. Ali nisam mogao da se odlučim šta da radim. Napuštanje Yarbirdsa je bio odličan početak. Nisam hteo da budem član grupe koja bi na TV-u svirala jeftine pop pesme" - izjavio je mnogo godina kasnije. Napuštanjem Yarbirdsa Clapton je, kako i sam kaže, ispekao zanat, i uz neosporan vanserijski talenat svetska popularnost njegovog sledećeg benda se nametala kao neminovnost. Radi se naravno o poznatom bendu Cream (Clapton, Bruce, Baker). Iako je ova grupa postojala tek nešto više od dve godine, iza sebe je ostavila veliki broj hitova. Setite se pesama "White Room", "Crossroads", "The Sunshine Of Your Love" i mnogih drugih. Na pitanje jednog novinara: "Kako je nastala 'The Sunshine Of Your Love'?", Clapton je odgovorio: "Išli smo da slušamo Hendrixa, dva dana pre toga. Boravio je u Londonu i odsvirao je zaista sjajne koncerte. Jack (Bruce) pre toga nije prihvatao Jimi-ja, za razliku od mene. Jer kada sam ga upoznao, shvatio sam da sa njim vredi raditi. To je bilo kompletno oličenje različitih aspekata sjedinjenih u Rock'n'Roll gitari. Jacku je trebalo duže vreme da shvati šta se dešava. I te večeri, kada je otišao kući posle koncerta napisao je rif za tu stvar. To je bilo posvećeno Jimi-ju. Kasnije je napisao i tekst."

Sastav Cream je bio poznat i po svojim koncertima koji su se većim delom sastojali od improvizacije. "Na prvom koncertu brzo smo ispucali sav program, pa smo bili primorani da improvizujemo do iznemoglosti" - izjavio je Eric jednom prilikom. Improvizacija je kasnije postala njihov zaštitni znak.

Layla, drugs & R'n'R

Eric Clapton 99352139

Ali iznenada, 1968, Cream se razilazi. Clapton ne miruje i već sledeće 1969. godine osniva sastav pod imenom Derek and Dominoes. Ostaće upamćeno da je ovaj bend stvorio legendarnu pesmu - Laylu. "Taj rif je direktno uzet iz jedne pesme Alberta Kinga. To je pesma sa albuma 'Born Under A Bad Sign (As The Years Go Pasing By)'. To je spori blues. Mi smo uzeli tu liniju i ubrzali je. Pokušavao sam da stvorim taj osećaj opet i opet, radeći druge pesme. Ali to se više nije moglo ponoviti."

Nakon napuštanja grupe Derek And Dominoes, Clapton se upušta u solo vode i objavljuje album "Eric Clapton" 1970 godine. Najzad je postao ono što je oduvek želeo, da bude sam svoj gazda. Ali tada kreću i problemi sa drogom i alkoholom, što itekako utiče na njegov muzički rad. Zahvaljujući uspešnom lečenju u Minesoti "spororuki" se vraća na muzičku scenu objavljivanjem albuma "Eric Clapton's Rainbow Concert" 1973. Trend snimanja tuđih kompozicija se nastavlja. Čak i na Best Of kompilacijama obrade zauzimaju ključna mesta. Najčešće su to "Knockin' On Heavens Door" i "I Shot The Sherif". Od mnogobrojnih albuma koje je "spororuki" objavio do kraja '70-ih, najbolje prolaze "461 Ocean Bulevar" iz 1974. i "Slowhand" iz 1977.

Na raskršću

Eric Clapton 56663986

Preskačemo celu dekadu i selimo se u 1988-mu kada je Clapton objavio set album od 6 ploča pod imenom "Crossroads". "Najveća stvar koju sam otkrio je da sam puno puta bio blizu nečega što sam želeo, ali nikad nisam uspeo u tome. To nije neophodan uslov za dobru ploču. Znam koliko sam sposoban da uradim, ali mislim da to još nikada nisam ostvario. Čitao sam intervju sa Chet Atkinsom u kojem je izjavio da je ceo život pokušavao da dobije pravi zvuk, ali da u tome još nije uspeo. To me je raspametilo. Smatram vrlo ohrabrujućom činjenicom da neko tako sposoban kao što je to Chet još uvek nije zadovoljan svojom muzikom. Što se mene tiče ista je stvar i sa ovim kompletom. Ako se vratim i preslušam svaku pesmu, mislim da bih uvek mogao da kažem: "Moglo je i bolje" - izjavio je Clapton po izlasku ovog materijala.


Eric Clapton 75950703

Ali, na žalost, Claptonu se događa velika porodična nesreća - njegov četvorogodišnji sin gine na tragičan način. Odmah posle te nesreće Eric je napisao pesmu "Tears In Heaven" koja je dobila nagradu za pesmu godine. Sličnu nagradu (sada se radi o albumu godine) dobio je i album "MTV Unplugged". Inače, to je po mnogima (uz "461 Ocean Boulevard") najbolji album "spororukog". Poznati hitovi odsvirani na akustičnoj gitari zvuče vanvremenski. 1994. album "From The Creadle" dobija nagradu za najbolji blues album godine. Poslednje što je Clapton uradio je album "Pilgrim" na kojem se, na veliko iznenađenje nalaze samo Ericove pesme, bez ijedne obrade. Upravo pred izlazak ovog broja, Claptonov štab je obznanio da legendarni gitarista kreće na svoju poslednju veliku svetsku turneju. Paniku u redovima ljubitelja kvalitetne muzike smirio je sam Clapton - "Nisam rekao da više neću svirati. Neće biti velikih turneja koje traju po 12 meseci, jer za to više stvarno nema snage, ali obećavam još mnogo dobrih koncerata."

Miloš Kosić


--------------------------------------------------------------------------------
















https://rumenka.serbianforum.info

Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu